Fly Fishing Forum - Totul despre pescuitul la musca artificiala

FlyForum.ro - Forumul pescarilor la musca din Romania.Totul despre pescuitul la musca artificiala
Acum este 19 Dec 2014, 14:52

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 386 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: discutii 2013
MesajScris: 05 Noi 2013, 18:35 
Neconectat

Toate discutiile pe acest foum s-au oprit.
Cred ca este foarte important sa discutam.

Propun urmatoarele teme / topicuri

1. Unde sa ne afiliem/subordonam ?

federeratia Popescu sau AGVPS ?

sunt si alte variante ?

2. Despre Federatia noastra
- care este Statutul si ce vrea ea
- cine sunt membrii Federatiei
- ce au facut pana acum organele de conducere ? Cum isi justifica unii oameni " onorabili" increderea care le-a fost acordata ? Ma refer fara echivoc la Presedinte, Vicepresedinti, Presedinti de comisii, membrii........
- se justifica existenta Federatiei ?
Adica, Domnilor.... ati facut ceva in slujba Federatiei ?
A folosit Federartia la ceva ?

Cu multi dintre Dumneavoastra - cei din conducere, am relatii personale foarte bune.
Nu ezit sa va intreb : cum va simtiti cand, ati fost investiti cu increderea noastra si nu ati facut nimic ?

3. Despre Regulamentul de pescuit in competitii.
trebuie sa lucram la asa ceva !!!
Si depinde numai de noi !
Din postarile persoanelor cu responsabilitati in Federatie, se vede cat se poate de clar ca acestiea nu vor sau nu pot sa se ridice la un asemenea nivel. Este cat se poate de evident : nu participa la discutii.

4. Despre Programul competitional 2014
Daca ne intalnim si in acest an la " o crasma" unde : punctam, sarbatorim, premiem , ....bem...... si discutam....bem... votam... bem...iar apoi nu mai tine minte nimeni nimic....
Nu trebuie sa amestecam lucrurile !

Cum zicea proprietarul acestui sait: discutam, in final..... despre viata noastra !

Haideti s-o facem !

Sus

Subiectul mesajului: Re: discutii 2013
MesajScris: 06 Noi 2013, 09:51 
Neconectat

Vazand din "tribune" cum se pun problemele, pentru mine este simplu sa fac un rationament:

1. Popescu are federatie sau asociatie, nu stiu,.... ce vrea de fapt? de ce sunteti stresati? concursuri se pot organiza si de Patriarhie si de ....cine vreti voi, pescuitul este liber , cu respectarea regulilor din zona.
2. Terminam footaiurile interne si ne pregatim pentru 2014.
3. Pentru extern, sa se ocupe FRPMA, nu e mare lucru, sa solicite afiliere la FIPS, sau, sa cesioneze dreptul de participare, de la cine il are , cred ca AGVPS, da rapid , sa nu o faca altii inainte, daca e tardiv(poate nu), FRPMA sa se ocupe de intern, sa faca un lot rezultat din competitiile interne si daca nu il poate trimite in nume propriu, sa il puna la dispozitia celui (for) care are acest drept.

Sus

MesajScris: 06 Noi 2013, 10:03 
Neconectat

Da mai e o chestie.
A vorbit cineva cu Popescu? stie cineva ce fel de federatie conduce si ce planuri are? daca e mai ok ca FRPMA, poate o fuziune e de luat in calcul, nu stiu, zic si eu asa, .........????.....

Sus

MesajScris: 06 Noi 2013, 12:57 
Neconectat

Da, am vorbit cu mai multă lume. Dar se pare că nu s-a înțeles nimic. Sau nu v-au comunicat nimic.
Vă dau câteva detalii. Oficiale!
http://mts.ro/federatii-sportive/page/3/
http://frpsc.ro/frps-a-fost-recunoscuta ... -sportiva/
http://frpsc.ro/wp-content/uploads/2013 ... e-CIPS.pdf

Pentru alte lămuriri, întrebați pe acest topic!

www.frpsc.ro

Sus

MesajScris: 06 Noi 2013, 13:07 
Neconectat

Nu ar fi lipsit de interes și punctul de vedere al Guvernului României despre cine reprezintă pescuitul sportiv din România, la tentativa AGVPSR de a fi recunoscută prin lege ca federație sportivă!
http://www.senat.ro/Legis%5CPDF%5C2013%5C13L386PV.pdf
Si al comisiei de specialitate din Senat:
http://www.senat.ro/Legis%5CPDF%5C2013%5C13L386ca12.pdf

Sus

MesajScris: 06 Noi 2013, 13:30 
Neconectat

http://www.senat.ro/Legis%5CPDF%5C2013%5C13L386CR.pdf

Sus

MesajScris: 06 Noi 2013, 13:48 
Neconectat

http://frpsc.ro/in-atentia-cluburilor-s ... anul-2014/

Sus

MesajScris: 06 Noi 2013, 17:08 
Neconectat

Domnule Popescu, am lecturat documentele din link-uri, conduceti o federatie sportiva de pescuit, legala, aveti autorizatie de afiliere la FIPS, e ok, da eu nu inteleg care e pozitia D-voastra vis a vis de pescuitul la musca, nu am vazut nimic referitor la musca, cu cine colaborati? pe cine reprezentati? ce doriti pe viitor? aveti fonduri bugetate de minister? in ce relatie sunteti cu " masa" de muscari care participa la competitii? Eu personal fac parte din "masa" de muscari si constat cu uimire ca exista doua federatii, cu cei din frpma sunt prieten, am participat impreuna la multe actiuni, da de dumneata am auzit aseara, nu am nici o problema , pot sa particip la competitiile FRPSC, da care sunt alea, nu vad nimic. Ce nu am vazut eu e statutul FRPSC si daca pescuitul la musca intra in federatie, daca da, mai doresc sa stiu care dintre muscarii consacrati fac parte din federatie. Un lucru e clar din punctul meu de vedere, nu voi face parte din nici o federatie, pana cand una nu ma va reprezenta onorabil, asa pot sa fac si eu "federatia sportiva de taiat lemne", da nu stiu daca cei care "taie lemne de fag cu toporul" sunt de acord sa-i reprezint, daca nu vorbesc cu ei. E ceva neclar, nici una din federatii nu e ok, FRPMA a slaba ca atitudine, FRPSC e la secret. Astept lamuriri de la ambele, sa-mi raspunda DE CE SAU INFIINTAT? NU CUMVA DIN ORGOLII PERSONALE? daca da, ambele sunt zero.

Sus

MesajScris: 06 Noi 2013, 18:16 
Neconectat

ZERO, pentru musca si strict din punctul meu de vedere.

Sus

MesajScris: 06 Noi 2013, 21:33 
Neconectat

http://frpsc.ro/structura-competi%c8%9b ... tificiala/

cluburile au obligatia sa trimita 5 conc. . . Capitan . .. Manager .... Clasamente pe regiuni ...... :lol:
***** ei de treaba .....bine-o fost cand o fost rau !!!!!!!

Sus

MesajScris: 06 Noi 2013, 21:37 
Neconectat

Dar poate se ajunge la o cale de mijloc ........

Sus

MesajScris: 06 Noi 2013, 23:56 
Neconectat

Personal am o pozitie echidistanta fata de pescarii sportivi, indiferent ce proba sportiva practica. Problema mea nu este sa ma ocup de competitii, ci de asigurarea bunei functionari a federatiei. De competitii se ocupa o comisie special constituita in acest sens si care are sub coordonare subcomisii pe fiecare proba sportiva.
Nu este vina federatiei ca nu este cunoscuta de marea masa a pescarilor sportivi, ea fiind boicotata tocmai de catre cei care acum au nevoie de ea si anume de catre cluburile sportive.
Este de altfel, singura recunoscuta de MTS si o alta nu mai poate fi recunoscuta. Prin recunoastere se intelege dreptul de a organiza competitiile sportive oficiale nationale si internationale de pe teritoriul national si de a repreznta Romania la organismele sportive internationala de profil.
Legatura federatiei este cu cluburile sportive, nu direct cu pescarii sportivi, acestia fiind in relatie directa cu cluburile sportive, iar federatia are rolul de a tine evidenta legitimarilor, a contractelor sportive si a transferurilor, ca in orice federatie sportiva.
Ce trebuie stiut de fiecare dintre voi, este faptul ca nu sunteti pescari sportivi de competitie decat daca sunteti legitimati la un club sportiv (recunoscut ca structura sportiva si inregistrat in Registrul sportiv), legitimatie eliberata de federatie si daca participati la competitiile oficiale organizate de aceasta. Prin lege, federatia se ocupa de programele de pregatire si de participare a echipelor reprezentative la competitiile sportive oficiale internationale, drept pentru care MTS a eliberat autorizatia de afiliere la CIPS.
Selectionarea loturilor nationale este atributul antrenorilor federali, atestati prin Certificate de absolvire a cursurilor de formare profesionala a antrenorilor, organizate de Centrul National de Formare si Perfectionare a Antrenorilor, unde incepand cu acest an se formeaza prima serie de antrenori de pescuit sportiv, la initiativa federatiei. Vezi http://www.cnfpa-sna.ro/?p=5
Aceste lucruri nu sunt mofturi, ci obligatii prevazute de lege. Vezi Legea 69/2000 si HG 343/2011.
Ce trebuie sa stie cei care vor sa faca pescuit sportiv de performanta, este un lucru elementar; ei sunt sportivi, iar cluburile au obligatia sa le asigure conditii de pregatire, materiale si echipamente sportive, cheltuielile de deplasare la competitii si personal specializat in acest sens (antrenori). Din pacate, cluburile actuale sunt in situatia ingrata de a nu putea face aceste eforturi obligatorii prin lege si in mare masura vor disparea din peisaj si asta intr-un timp foarte scurt, daca nu inteleg sa se afilieze federatiei pentru a fi sustinute in activitatea lor. Cei care vor sa faca performanta, au aceasta posibilitate prin legitimarea la alte cluburi sportive si care au capacitatea de a sustine activitatea sportiva de performanta.
Lucrurile pot parea dure, dar trebuiesc stiute de la inceput, intrucat federatia nu are nevoie de votanti, buni doar sa dea din gura, ci de oameni de actiune, care sa si poata face ce se decide intr-un for cum este federatia sportiva. Restul sunt povesti. Si din pacate aveti dovada cu federatia de musca constituita de niste oameni neinformati si care, dupa parerea mea, au facut-o pe motiv ca da bine. Din pacate, rezultatele au fost nule. Chestiunile serioase nu se discuta in carciumi, ci in cadru institutional, iar deciziile trebuie sa devina obligatii pentru cei implicati. Administrarea unei federatii, ca si sportul de performanta, nu se poate face in timpul liber decat daca vrei sa-ti bati joc de ele. Cand se va intelege acest lucru, toate se vor schimba in pescuitul sportiv din Romania. Din pacate (si sper sa nu mi se ia in nume de rau) nu cred ca se poate face acest lucru cu actuala generatie de pescari sportivi si cu cei care s-au erijat pana acum in conducatorii pescuitului sportiv din Romania. Trebuie reconstruit totul din temelii.
Imi cer scuza daca am suparat pe cineva.

Sus

MesajScris: 07 Noi 2013, 00:29 
Neconectat

Din pacate (si sper sa nu mi se ia in nume de rau) nu cred ca se poate face acest lucru cu actuala generatie de pescari sportivi si cu cei care s-au erijat pana acum in conducatorii pescuitului sportiv din Romania. Trebuie reconstruit totul din temelii.
Imi cer scuza daca am suparat pe cineva.

Dl. Popescu, va rog frumos, puteti sa-mi traduceti si mie fraza de mai "sus", sincer nu inteleg la ce va referiti!
Cred ca nu va referiti , la cei care pescuiesc la musca artificiala, tinand cont de faptul ca "orice padure are uscaturile ei", nu trebuie generalizat....!
Multumesc!

Sus

MesajScris: 07 Noi 2013, 00:36 
Neconectat

Nu-i greu de priceput. In pescuitul sportiv actual, numarul celor doritori de a face performanta este infim. Majoritatea participa pur si simplu pentru a evada din cotidian, pentru a se vedea cu prietenii si nu de putine ori pentru a bea un sprit. Am urmarit cu interes filmuletele postate de Shocco de la CM de musca. Priviti tanarul italian din acel film si poate o sa intelegeti ceva din daruirea lui!
Si, ce este mai trist, intr-o tara cu 20 de milioane de cetateni, cu aprox. 1 milion de practicanti ai pescuitului sportiv, sa ai cateva sute de pescari sportivi de performanta este un dezastru.

Sus

MesajScris: 07 Noi 2013, 01:19 
Neconectat

dl stefan popescu, dar pe dvs. cine v-a pus sef de federatie? v-ati auto-intitulat cumva? :D:D:D

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 386 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]